Jan Stozek

FidoNet

Siec FidoNet powstala w 1984 roku w USA, gdy dwu amatorow komputerowych zapragnelo komunikowac sie ze soba na przekor dzielacej ich odleglosci kilku stref czasowych i wielu setek mil. Zapalencami tymi byli Tom Jennings i John Madill. Tom napisal, specjalnie do tego celu przeznaczony, program i na czesc swojego najwierniejszego przyjaciela-jamnika nazwal go Fido. Historia w zasadzie banalna, publikowana juz w niezliczonych miejscach na swiecie, ale niezmiennie rozpoczynajaca kazda rozmowe na temat FidoNet.

Wkrotce okazalo sie, ze chetnych do zabawy jest wiecej, wnosili oni nowe pomysly, siec rozrastala sie tak, ze dzisiaj trudno nawet stwierdzic, jaka czesc dzialalnosci sieci opiera sie na oryginalnych ideach Toma, a jaka na pomyslach i programach innych. Jakby jednak nie bylo, Tom Jennings pozostal do tej pory guru FidoNet, i niejednokrotnie w chwilach kryzysowych padalo pytanie A co o tym sadzi TJ?.

Od wezla do sieci

Sam pomysl dzialania wezla jak i calej sieci jest bardzo prosty, i w zasadzie nie zmienil sie od owych zamierzchlych lat. Polega on na tym, aby postawic komputer (poczatkowo musialo to byc cos zgodnego z MS-DOS, obecnie niekoniecznie), podlaczyc go za posrednictwem modemu do telefonu, uruchomic specjalny program i... czekac. Wczesniej czy pozniej do takiego komputera (zwanego wowczas BBS-em - od Bulletin Board System, czyli Komputerowa Tablica Ogloszeniowa) zaczynaja dzwonic krewni i przyjaciele wlasciciela noszacego dumnie tytul Operatora Systemu (czyli SysOpa). Dzwoniacy (czyli uzytkownicy systemu) nie musza miec ani specjalistycznego oprogramowania, ani takiego samego komputera jak SysOp. Wystarczy, aby mieli modem i program, ktory moze wyswietlic na ekranie wszystkie znaki przychodzace z modemu, a znaki wpisywane z klawiatury wyslac do modemu. Dobrze, jezeli bedzie mogl przeslac plik korzystajac z jakiegos popularnego protokolu - chocby wielce sedziwego Xmodem-u o 10 lat starszego od FIDO.

Listy i pliki

Dwa najbardziej typowe i praktycznie zawsze obecne elementy BBS-u, to baza plikow i baza listow.
Baza plikow, to najprosciej mowiac kilka katalogow dyskowych, w ktorych SysOp umieszcza programy dostepne dla uzytkownikow. Stad dzwoniacy moga sobie je pobrac, albo przyslac cos wlasnego - jezeli maja - powiekszajac w ten sposob wspolna biblioteke.

Baza listow, to miejsce w ktorym dzwoniacy moga zostawiac informacje (listy) do SysOpa i do siebie nawzajem. Moga tez zostawic listy, ktore zostana wyslane poprzez FidoNet do innych BBS-ow, ich SysOpow lub dzwoniacych do nich uzytkownikow.

Poczta

Przynajmniej raz na dobe, w nocy gdy uzytkownicy zmeczeni calodziennym dzwonieniem i ogladaniem nowych nabytkow ida wreszcie spac, zaczynaja sie w sieci dziac rzeczy dziwne, a zarazem ciekawe. Mniej wiecej jednoczesnie w calej Europie w BBS-ach zaczyna sie ruch - listy dzielone sa na lokalne - adresowane do SysOpow lub uzytkownikow tego samego BBS-u, i adresowane do innych. Te ostatnie laczone sa w paczki zgodnie z miejscem swojego przeznaczenia i - po zadzwonieniu do najblizszego wezla posredniczacego - wysylane w swiat. Jezeli nadawca ma szczescie, a odleglosc (w sensie ilosci wezlow posrednich) nie jest duza, to list jeszcze tej nocy znajdzie sie w wezle docelowym. Jezeli odleglosc jest duza - to list dojdzie po 2-3 dniach.

Konferencje

Osobna atrakcja sa konferencje. Konferencje (znane tez z sieci profesjonalnych), to dzialy listow poswiecone w zasadzie jednemu tematowi. W kazdej konferencji z zalozenia uczestnicza co najmniej dwa wezly sieci, a w praktyce - od kilku do kilkuset. Kazdy list wpisany w dowolnym wezle uczestniczacym w danej konferencji powielany jest w odpowiedniej ilosci kopii i automatycznie rozsylany do wszystkich zainteresowanych wezlow. W ten sposob uczestnicy dzwoniacy do ulubionego BBS-u moga porozumiewac sie z osobami mieszkajacymi nawet tysiace kilometrow od nich w rozsadnie krotkim czasie.

Punkty Fido

Oprocz BBS-ow do FidoNet moga tez nalezec osoby nie chcace udostepniac swojego komputera czy numeru telefonu dla innych. Jest to mozliwe dzieki tak zwanym punktom. Punkt (nazwa pochodzi od sposobu zapisywania adresu: np. wezla 2:480/2 i punktu 2:480/2.500) to od strony sieci po prostu uzytkownik. Uzytkownik jednak o tyle nietypowy, ze poslugujacy sie oprogramowaniem sieciowym (tak jak wezly) zamiast terminalowym (jak zwykli uzytkownicy). Dzieki temu uzytkownik nie musi za kazdym razem wpisywac swojego nazwiska czy hasla, bladzic po dziesiatkach menu itp. Cala sesje przeprowadza automatycznie oprogramowanie, a do tego jest ona w calosci chroniona przez specjalny protokol transmisji danych (a nie tylko transmisja plikow jak w sesji z BBS-em). Czas trwania takiego polaczenia jest tez znacznie krotszy niz w wypadku polaczen poprzez BBS. Punkt dostaje - po zadzwonieniu do wezla poprzez ktorego kontaktuje sie z siecia - cala interesujaca go poczte do wlasnego komputera, dzieki czemu moze ja spokojnie i bez pospiechu przeczytac lokalnie, a odpowiedzi wysle przy okazji nastepnego polaczenia. W ten sposob traci sie jednak sporo lokalnego folkloru wezla i to, co niejednokrotnie jest najcenniejsze - mozliwosc osobistej pogawedki z SysOpem.

Fido i inni

W ramach FidoNet, lub wykorzystujac tak zwana technologie FidoNet, dzialaja inne sieci zajmujace sie zagadnieniami specjalistycznymi, jak na przyklad QBBSNet czy RBBSNet zrzeszajace SysOpow korzystajacych z okreslonego typu oprogramowania, SDNet/Works!, znana rowniez pod skrotem SDN, zajmujaca sie dystrybucja oprogramowania typu ShareWare i FreeWare, czy KesherNet poswiecona sprawom zydowskim. Istnieja tez sieci alternatywne do FidoNet (jak najbardziej znane AlterNet czy EggNet) korzystajace z tej samej technologii. W przeciwienstwie jednak do FidoNet maja one znaczenie glownie lokalne.

Topologia sieci

Samej technologii, stanowiacej istotna czesc calego zagadnienia, nie bede tu omawiac, zainteresowanych zapraszam do kontaktu osobistego lub poprzez BBS. Warto jednak wspomniec o topologii sieci - bodaj pierwszej rzeczy o ktora pytaja specjalisci. Otoz samo oprogramowanie nie narzuca zadnej topologii. Topologia sieci jest zdefiniowana w liscie wezlow (Nodelist), publikowanej w kazdy piatek. Lista wezlow jest plikiem tekstowym zawierajacym informacje o wszystkich wezlach sieci. W zasadzie siec ma strukture drzewiasta, jest to jednak tylko struktura formalna, bowiem kazdy wezel ma teoretyczna mozliwosc polaczenia sie z dowolnym innym wezlem sieci - o ile tylko pozwola mu na to warunki techniczne (bezposrednie, automatyczne polaczenie telefoniczne z krajem docelowym) i finansowe. W praktyce jednak gros polaczen odbywa sie w strefie polaczen lokalnych. Taka grupe wezlow wyodrebnia sie i nazywa Siecia (Net). Kazdy wezel sieci ma swoj numer, jednoznacznie identyfikujacy go wewnatrz sieci.

Regiony

Grupe sieci w obrebie pewnego obszaru geograficznego (w Ameryce Polnocnej i Australii odpowiada to regionom geograficznym, w pozostalych czesciach swiata - zazwyczaj panstwom) nazywa sie Regionem. W sklad Regionu wchodzi zazwyczaj jedna, lub kilka sieci i nieraz kilka wezlow niezaleznych, ktore z roznych przyczyn nie naleza do zadnej sieci w obrebie Regionu. Zarowno Regiony jak i Sieci maja swoje numery, przy czym numery Regionow sa (zgodnie z tradycja) mniejsze od 100, a numery sieci od 100 do 1000 (w Ameryce Polnocnej do 10000). Numery wyzsze przeznaczone sa do celow specjalnych. W adresie wezla nie zaznacza sie numeru Regionu, a jedynie numer Sieci do ktorej nalezy. Jest to zwiazane z powstalym w USA, zaprojektowanym dla tamtejszych warunkow, sposobem obiegu poczty. Mimo pewnych niedogodnosci zostal on przyjety takze w innych krajach. Tak wiec numer wezla moze miec np. postac 480/2 (wezel numer 2 w Sieci 480), albo 48/2 (niezalezny wezel numer 2 w Regionie 48).

Strefy

Gdy FidoNet rozrosla sie na inne kontynenty wprowadzono dodatkowy podzial na Strefy (Zone), odpowiadajace geograficznie kontynentom. I tak Ameryka Polnocna to strefa numer 1, Europa - numer 2, dalej nastepuje Basen Pacyfiku (3), Ameryka Poludniowa (4) i Afryka (5). Tak wiec pelen adres wspomnianych wyzej wezlow, to np. 2:480/2 i 2:48/2.

Bramy i hosty

Wspomniany podzial ma znaczenie glownie jako sposob klasyfikowania wezlow, i pewien zasadniczy schemat obiegu poczty - komunikacja pomiedzy Strefami odbywa sie poprzez wyroznione bramy, a pomiedzy Sieciami - poprzez wezly centralne (host). W praktyce jednak kazdy wezel ma duza swobode w wybraniu sposobu rozsylania swojej poczty. Jedynym wymaganiem jest tu stara, biblijna zasada, sparafrazowana nieco do postaci: nie bedziesz nikogo narazal na koszty bez jego zgody. Stad tez faktyczne drogi obiegu poczty roznia sie nieraz bardzo znacznie od zalozonych.

Koordynatorzy

Osobna sprawa jest obieg konferencji, ktory w ramach FidoNet odbywa sie glownie poprzez specjalnie do tego celu powolany - system koordynatorow (Zone/Region/Net EchoMail Coordinator) w pewnym sensie dublujacych koordynatorow administracyjnych (Zone/Region/Net Coordinator).

Fenomen FidoNet

Patrzac na sprawe obiektywnie trzeba jednak stwierdzic, iz FidoNet jest bardziej fenomenem spolecznym niz technicznym. Stosowane techniki i idee w wielu wypadkach byly (i sa) wykorzystywane w sieciach profesjonalnych. Cala jednak sila i urok FidoNet polega na tym, ze niemal kazdy kto chce, moze zapewnic sobie stosunkowo tanim kosztem srodek kontaktu z innymi, czy postawic przy lozku wezel prawdziwej sieci komputerowej. FidoNet jako hobby jest nieco zblizone do krotkofalarstwa - daje do reki srodek nieskrepowanej wymiany informacji, mysli i idei przy wykorzystaniu najnowszej - w swoim czasie - techniki. I to bez wzgledu na wiek, plec (no, moze oprocz tego, ze plec piekna jak zwykle nie bardzo garnie sie do techniki) rase, poglady, kulture (osobista mile widziana) itp. I tak jak krotkofalarstwo niejako mimochodem stanowilo poligon doswiadczalny dla powaznych zastosowan radiofonii, tak FidoNet stanowi swego rodzaju poligon dla tworcow oprogramowania, protokolow transmisji i wielu innych. Nie mowiac juz o tym, ze zapewnia ciekawy kontakt z komputerem w wieku, w ktorym czlowiek jest na to najbardziej chlonny - na Zachodzie srednia wieku SysOpa wynosi ok. 16 lat, choc nie brak ludzi sporo starszych.

FidoNet w Polsce

W naszych warunkach dzieki FidoNet mozna zapewnic sobie staly kontakt z jezykami obcymi (glownie angielski i niemiecki) i ludzmi z bogatszej czesci Europy. Kontakt, jaki niejednokrotnie - z przyczyn dosc oczywistych, acz wstydliwych - trudno byloby nawiazac bedac na miejscu. FidoNet ma jednak wlasnosc pewnogo rownania ludzi, i byc moze (jak to znamy z anegdot krotkofalarzy) i w tym gronie pojawia sie koronowane glowy.